چرا کیفیت عسل کردستان بالاتر است ؟!

از کجا عسل طبیعی بخریم

احتمالا تا حالا حتما تعریف عسل های کردستان را از اطرافیان و فامیل شنیده اید که چقدر عسل کردستان با کیفیت و دارای طعم و عطر خاصی میباشد و یا اینکه خودتان حتما از این عسل ها استفاده کرده اید و با یک قاشق متوجه کیفیت بالای آن شده اید.

می خواهیم در این جا 4 علت , خوبی عسل کردستان را با شما عزیزان در میان بگذاریم.

دلیل های برای کیفیت خوب عسل کردستان :

1- عسل کردستان و یا عسل مناطق کردنشین به دلیل داشتن مناطق کوهستانی زیاد و ارتفاعات بلند و پر برف در تمام فصول سال و مراتع سرسبز و پرگل و وجود گیاهان وحشی متنوع و شهد زایی که زنبور عسل خیلی از شهد این گیاهان بکر برای تولید عسل باکیفیت به خوبی استقبال می کند .

 2- مردمانی که در این مناطق زندگی می کنند به دلیل داشتن این نعمت کوهستان های سر سبز ,  وجود گیاهان پرشهد نیازی به تغذیه دستی یا مصنوعی ( دادن آب شکر به زنبور عسل ) به زنبور عسل نیستند چون به اندازه کافی برای زنبور عسل در منطقه شهد طبیعی , درختچه ها و گیاهانی چون پونه وحشی و گون و آویشن و سماق و تیسو و….وجود دارد و این تنوع زیاد گیاهان باعث افزایش کیفیت عسل کردستان می شود .

 

جهت مشاهده عسل خودبافت کردستان و تفاوت آن با عسل های دیگر اینجا کلیک فرمایید

 

3 – مردمان کرد این مناطق به دلیل داشتن اعتقادات مذهبی قوی و فرهنگ غنی همیشه تمایل زیادی به تولید عسل طبیعی داشته اند و دارند تا هم مردم و هم خدا را از خود راضی نگه دارند و با وجدانی آسوده و راحت زندگی کنند و حق هیچ کسی را به خاطر مال فانی دنیا به گردن نگیرند و در دنیا و آخرت سربلند باشند ,  لذا هنگام زنبورداری به افرادی که این عسل را مصرف می کنند فکر می کنند که شاید عسلش برای یک بیمار دیابتی یا سرطانی یا و دیگر افراد محتاج  خریداری بشود و باید عسلش نیاز و انتظار این عزیزان را در حد اعلا برآورده کند و در حق آن ها ظلم نشود ,  لذا اجازه می دهد که زنبور عسل به تنهایی از طبیعت بی کران خداوند , عسل طبیعی را با بهترین کیفیت ممکن تولید کند و بتواند در معنای خودش به انسان های که کیفیت برای آن ها خیلی مهمه , خدمت کند و زنبوردار هم شب ها با وجدانی آسوده بخوابد .

4 – شاید تعجب کنید که تولید عسل شکری و بی کیفیت نیازمند سرمایه زیاد و زحمت کمتر و حساسیت کمتر است , اما تولید عسل طبیعی نیازمند سرمایه ی خاصی نیست  اما در عوض نیازمند زحمت و حساسیت خیلی زیاد است .

نکته : یک نکته تخصصی از زنبورداری به شما عزیزان بگم برای تولید حدودا 5 تن عسل شکری نیازمند 5 تن شکر است که سرمایه مورد نیاز خرید این 5 تن 17 میلیون تومان ( این قیمت در زمان نوشتن این مقاله است ) می باشد ولی در تولید عسل طبیعی این سرمایه مورد نیاز نیست و آخرش به جای 5تن عسل 500 کیلو یا 800 کیلو عسل تولید می کند.

به دلیل اینکه اکثر زنبوردار های کردستان زندگی ساده و کم درآمدی دارند لذا هیچ وقت سرمایه لازم برای تولید عسل بی کیفیت را نخواهند داشت و تمام درآمدی که از عسل کردستان دارند صرف گذراندن زندگیشان می شود و اگر هم سرمایه کافی را به دست بیاورند به دلیل نحوه تفکرشان و عقیده شان به تولید عسل با کیفیت با تعداد کندوی بیشتری ادامه می دهند و به مردم خدمت بیشتری خواهند کرد .

 

منظورم از حساسیت بیشتر این است که:

1- در زنبورداری عسل بی کیفیت یا عسل شکری نیازی به این نیست که در چه منطقه ای زنبورداری می کنید به شهر ها نزدیکید یا در ارتفاعات قرار دارید و آیا عسلتان زراعی یا باغی است و هیچ فاکتور و استاندارد دیگری وجود ندارد فقط  زنبوره آب شکرش را بخورد و صداش درنیاد و تبدیل به عسل کند وسلام .

 

برای مشاهده تفاوت جالب عسل باغی با عسل زراعی و کوهی  اینجا کلیک فرمایید 

 

2- ولی در تولید عسل طبیعی حساسیت ها خیلی زیادی وجود دارد که باید رعایت کند و این امر به زنبوردار استرس فراوانی وارد می شود مثلا منطقه حتما باید کوهستانی باشد و از زنبوردارهای که عسل تغذیه ای تولید می کنند دور باشد , زنبورستانش از مصنوعات انسانی دور باشد و هزاران نکته دیگه که باید رعایت کرد و در آخر کار حس تولید یک محصول طبیعی و ارگانیک جانی تازه به زنبوردار  ببخشد و دمی بیاساید .

عسل کردستان

لذا عسل کردستان به دلایل فرهنگی و مذهبی و اشتیاقی فراوان به تولید محصول با کیفیت و داشتن مناطق بسیار غنی از نظر شهد گیاهان وحشی و نداشتن سرمایه کافی و قانع بودن به یک زندگی ساده , اقدام به تولید یک عسل بسیار با کیفیت می کنند که هر مصرف کننده ای را راضی می کند و دعا گوی زنبوردار خواهد شد .

عسل کردستان یا همان عسل طبیعی گراوان از قلب این مردمان باخدا و منطقه مرتفع و سرسبز و فرهنگ غنی متولد شده  خود را موظف به خدمت کردن به مردم ایران عزیز بر اساس بهترین کیفیت می داند و رضایت شما عزیزان را بر اساس بهترین کیفیت رسالت خود قرار داده است و رضایت شما , حق شماست .

جهت خرید عسل کردستان اینجا کلیک کنید 

 

پژوهشگر : مهندس سیروان اسماعیلی

عسل طبیعی گراوان

 

 

 

 

2 دیدگاه برای “چرا کیفیت عسل کردستان بالاتر است ؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *