با 6 خواص عسل برای ورزشکاران آشنا شوید ؟

خواص عسل برای ورزشکاران

با 6 خواص عسل برای ورزشکاران آشنا شوید

خواص عسل برای ورزشکاران بیش‌تر از آن حدی است که ما تصور می‌کنیم. پس بیایید این فواید را با یکدیگر مرور کنیم تا ورزشکاران در حین تمرین و مسابقات مشکلی از لحاظ تغذیه و تأمین انرژی نداشته باشند.

قبل از هر چیزی این نکته را به خاطر داشته باشید که عسل یکی از بهترین منابع غذایی برای ورزشکاران در حین انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین و خسته کننده است

که مصرف آن موجب ادامه فعالیت و شروع دوباره ورزش می‌گردد. یعنی با این ماده شیرین طبیعی شما انرژی لازم برای فعالیت دوباره را به دست خواهید آورد.

 

خواص عسل برای ورزشکاران

خواص عسل برای ورزشکاران

 

اکثر ورزشکاران برای به دست آوردن انرژی لازم در حین تمرین و مسابقات به سراغ انرژی زا، نوشیدنی و انواع پودرهای مصنوعی می‌روند تا بتوانند سطح قند خون خود را بالا نگه دارند. اما مطالعات اخیر دانشمندان راه حل بهتری را گزارش می‌دهد.

تحقیقات نشان داده که عسل با داشتن قند طبیعی خود در حفظ عملکرد ورزشی بسیار موثر بوده و علاوه بر وارد نمودن انواع ویتامین و مواد مغذی به بدن، تغذیه لازم را هم به عضلات و کبد می‌رساند. به همین دلیل مصرف روزانه عسل به افرادی که در حیطه بدن‌سازی فعالیت می‌نمایند، توصیه می‌شود.

ممکن است این سؤال را از خود بپرسید که بر اساس چه ادعایی می‌توان عسل را جایگزین مواد انرژی زا و … دانست؟ ببینید دوستان بر اساس چندین مطالعه که در دانشگاه‌های مطرح دنیا در این رابطه به انجام رسید، دانشمندان دریافتند، عسل به دلیل ترکیبات طبیعی که در خود گنجانده است همچون، انواع آنتی‌اکسیدان‌ها، انواع مواد معدنی، آنزیم‌ها، ویتامین‌ها و … بیش‌ترین تأثیر مثبت را بر روی عملکرد بدن در زمان ورزش می‌گذارد.

این تأثیرات به قدری است که حتی با مواد مصنوعی و نوشیدنی‌های دیگر هم قابل قیاس نخواهد بود. در ادامه مهم‌ترین دلایلی که اثبات خواهد کرد، ورزشکاران به مصرف روزانه عسل نیاز دارند، اشاره خواهیم کرد.

خواص عسل برای ورزشکاران

تأمین انرژی با عسل

 

غنی‌ترین منبع کربوهیدرات در عسل

از جمله برترین خواص عسل برای ورزشکاران وجود کربوهیدرات در آن است. علوم تغذیه قبلاً این موضوع را به اثبات رسانده است که کربوهیدرات اصلی‌ترین گزینه در برنامه غذایی ورزشکاران می‌باشد.

بسیاری از ورزشکاران قدر و تیم ملی در جهت بهبود عملکرد ورزشی و حفظ عضلات در شرایط عالی که مهم‌ترین و حیاتی‌ترین عامل برای آنان شمرده می‌شود، در طول تمرین یا دوره مسابقات از منابع غذایی سرشار از کربوهیدرات استفاده می‌کنند.

متخصصان تغذیه و مربیان نیز توصیه می‌نمایند، قبل از هر تمرین روتین، ورزشکاران برای فعالیت بهتر به منبع غذایی کربوهیدرات نیاز دارند. حال سؤال اینجاست که در چه ماده‌ای می‌توان کربوهیدرات یافت. مواد غذایی گوناگونی وجود دارند که سرشار از کربوهیدرات هستند.

اما عسل ماده‌ای است که به عنوان برترین منبع طبیعی کربوهیدرات برای ورزشکار محسوب می‌شود. به طوری که هر یک قاشق عسل از حدود ۱۷ گرم کربوهیدرات برخوردار می‌باشد. آزمایشات نشان داده است، آن دسته از ورزشکارانی که عسل را به عنوان منبع کربوهیدرات خود استفاده می‌کنند، همواره در ورزش عملکرد سریع‌تری داشته و از قدرت و استقامت بالاتری نسبت به سایر افراد برخوردار هستند.

بیش‌ترین تأثیر عسل را نیز در پایان تمرین و در اوج خستگی متوجه خواهند شد. زمانی که دیگر انرژی به ادامه ورزش ندارند و با مصرف یک قاشق غذاخوری عسل ارگانیک وطبیعی 17 گرم کربوهیدرات و 60 کالری طبیعی وارد بدن خود کرده و انرژی مجدد را به دست می‌آورند. خواص عسل برای ورزشکاران قابل توجه همه ادوار ورزشی متخصصان قرار دارد

ورزشکاران همیشه باید به سلامتی و تغذیه خود اهمیت دهند و سالم بودن عضلات و ماهیچه‌ها مستلزم این است که بدن روزانه 15 گرم پروتئین و 25 گرم کربوهیدرات دریافت کند  .‎ورزش کاران می توانند تمامی کربوهیدرات هاو بخش اندکی پروتین را از عسل به دست آورند. تمامی این ادعاها در علم تغذیه به اثبات رسیده است.

خواص عسل برای ورزشکاران

عسل منبع کربوهیدرات

ثبات قند خون با عسل در حین ورزش

یکی از عوامل موثری که موجب می‌شود در هنگام ورزش قند خون ورزشکاران ثبات و پایداری خود را حفظ نماید، استفاده از عسل است. اگر بخواهیم به صورت علمی برایتان شرح دهیم لازم است بدانید که قندهای ساده‌ی عسل که گلوکز و فروکتوز هستند، هر دو به میزان تقریبا مساوی در عسل یافت می‌شوند.

بعد از استفاده عسل، گلوکز به سرعت به سمت روده حرکت کرده و سریعا جذب می‌گردد، اما این اتفاق برای فروکتوز با کمی تاخیر پیش می‌آید. بنابراین انرژی لازمی که بدن از طریق عسل به دست می‌آورد، در دو مرحله به بافت و عضلات می‌رسد که همین عامل موجب تنظیم و نرمال بودن قند خون در بدن و افزایش استقامت بدن می‌شود.

پس نتیجه می‌گیریم از دیگر خواص عسل برای ورزشکاران ثبات قند خون است که این قابلیت تأثیر شگرفی در روند ورزش بر روی ورزشکاران به ویژه کوهنوردان و بدنسازکاران خواهد گذاشت. ریچارد کریدر از دانشگاه بایلور با آزمایشی که بر روی ۷۱ نفر از شرکت کننده‌ها به عمل آورد، به اثبات رساند که مصرف عسل قبل از ورزش قند خون را ثابت نگه داشته و مانع از خستگی و آسیب رسیدن به کبد در ورزشکاران می‌شود.

تحقیقات نشان داده است که استفاده از ژل‌های انرژی زا به اندازه عسل نمی‌تواند تاثیر مثبتی بر روی عملکرد ورزشکاران بگذارد. با این حساب، چرا به جای استفاده از مواد مصنوعی راهکار طبیعی آن را امتحان نکرده و از این همه خواص عسل بهره‌ای نبریم.

کریدر در نتیجه تحقیقات متعدد خود اعلام نمود، عسل بهترین منبع غذایی است که در ثبات قند خون، رساندن کربوهیدرات لازم به بدن و سوخت‌ گیری مجدد عضلات بعد از تمرین تأثیر خارق العاده‌ای دارد. پس مصرف این ماده خوشمزه را قبل از تمرین و حتی بعد آن فراموش نکنید.

خواص عسل برای ورزشکاران

ثابت نگه داشتن قند خون با عسل

کمک به رفع خستگی بعد از تمرین و دریافت انرژی

آیا می‌دانستید که عسل تأثیر شگرفی بر روی خستگی بعد از تمرین دارد. اگر شما ورزشکاری هستید که به یک مسابقه‌ای دعوت شده‌اید و نیاز است که به طور مکرر به انجام تمرینات خود بپردازید، اگر می‌خواهید به کوهنوردی بروید و در حین راه رفتن زیاد کم می‌آورید، اگر در رشته بدن‌سازی و یا هر ورزشی فعالیت کرده و به یک منبع انرژی قوی احتیاج دارید، پس چرا عسل طبیعی و خام را امتحان نمی‌کنید؟

قطعا این ماده با این همه تحقیقاتی که بر روی آن انجام گشته و دانشمندان نیز به خواص بی‌نظیرش دست پیدا کرده‌اند، می‌تواند به ذخیره انرژی در بدن کمک کند. خواص عسل برای ورزشکاران در حین تمرین را دست کم نگیرید. کربوهیدرات‌های ذخیره شده در ماهیچه‌ها که به گلیکوژن معروف هستند به وسیله عسل به انرژی تبدیل می‌شوند.

اگر بدن در هنگام فعالیت با کمبود ذخایر گلیکوژنی روبرو گردد، در این صورت مجبور می‌شود که از مواد مغذی و پروتئین ماهیچه‌ها استفاده کند که این خود خستگی و کاهش حجم عضلات را به همراه دارد. حال بهترین راهکار چه می‌تواند باشد؟

این توصیه گراوان کندو را هرگز فراموش نکنید که قبل از تمرین برای اینکه ذخایر گلیکوژنی شما به اتمام نرسد، یک قاشق غذا خوری عسل مصرف کنید. اهمیت این موضوع را زمانی متوجه خواهید شد که بدن شما بعد از 60 دقیقه فعالیت مکرر دیگر کششی برای تمرین ندارد ولی اگر عسل استفاده کرده باشید، انرژی شما افزایش یافته و بدن نیز هیچ‌گونه آسیبی نخواهد دید.

حتی بسیاری از متخصصان تغذیه نیز بر روی این موضوع تأکید دارند که ورزشکار اگر می‌خواهد به ذخیره انرژی در بدن خود کمک کند باید از یک منبع غذایی استفاده کند که کربوهیدرات و مواد مغذی و معدنی فراوانی را در خود جای داده باشد، حال به نظر شما چه چیزی از عسل بهتر عمل می‌کند؟

 

خواص عسل برای ورزشکاران

رفع خستگی با مصرف عسل

رابطه عسل با افزایش استقامت در بدن

داشتن استقامت کافی به ویژه برای ورزشکارانی که در حیطه دو، دوچرخه سواری، شنا، کوهنوردی، فوتبال و … به فعالیت می‌پردازند، اهمیت بسیار بالایی دارد. استقامت بدنی از جمله مواردی است که مانع کاهش سطح اکسیژن بدن شده و عضلات و ماهیچه‌ها نیز به راحتی اکسیژن مورد نیاز بدن را در طول تمرین به دست می‌آورند. خواص عسل برای ورزشکاران داشتن منبع غنی آنتی اکسیدان است.

حال به نظر شما چگونه می‌توان موجب افزایش استقامت بدن شد؟ دانشمندان و پزشکان با مطالعات فراوانی که در طول سال‌ها انجام داده‌اند، دریافتند که منبع غذایی سرشار از آنتی اکسیدان از جمله مواردی است که ورزشکاران استقامتی باید روزانه از آن‌ها استفاده کنند. آنتی اکسیدان در بدن موجب می‌شود که ورزشکار بعد از تمرین دچار دردهای عضلانی نشده و مورد حملات رادیکال‌های آزاد نیز قرار نگیرد.

حال به نظر شما منبع غنی آنتی اکسیدان را در چه ماده غذایی می‌توان یافت؟ بله درست حدس زدید. عسل به عنوان یک ماده شیرین کننده و قوی از انواع آنتی اکسیدان‌های مغذی برخوردار است که استفاده آن قبل و بعد از ورزش مانع خستگی ورزشکار، افزایش قدرت استقامت فرد و جلوگیری از رشد رادیکال‌های آزاد در بدن می‌گردد.

محققان در دانشگاه کالیفرنیا یک مطالعه‌ای را انجام داده‌اند، که نشان از این دارد، هیچ نوشیدنی انرژی زا و پودری که بسیاری از ورزشکاران از آن‌ها استفاده می‌نمایند، نمی‌توانند به اندازه عسل آنتی اکسیدان داشته باشند. عوامل گوناگونی در تولید رادیکال‌های آزاد در بدن نقش دارند که می‌توان به استرس، کمبود اکسیژن ماهیچه‌ها در بدن و … اشاره نمود. با مصرف یک قاشق عسل در قبل و بعد از تمرین مانع از فعالیت رادیکال‌های آزاد شوید.

خواص عسل برای ورزشکاران

عسل با خاصیت آنتی اکسیدانی

آیا مصرف عسل موجب کاهش وزن در ورزشکاران می‌شود؟

برای پاسخ دادن به این سؤال در ابتدا نیاز است که تحقیقات انجام شده از دانشگاه ممفیس را مورد بررسی قرار دهیم. طبق این یافته‌های به دست آمده عسل موجب سوخت و ساز بدن و افزایش و تقویت متابولیسم در بدن می‌گردد و از طرفی نیز هضم غذا را راحت‌تر می‌کند. خواص عسل برای ورزشکاران در کاهش وزن نقش کلیدی دارد.

حال به نظر شما اگر این ماده در هنگام ورزش کردن مورد استفاده قرار بگیرد تا چه حد می‌تواند بر متابولیسم تأثیر گذار باشد. افزایش سرعت سوخت و ساز بدن را در حین انجام تمرینات می‌توانید با مصرف منظم عسل تجربه کنید.

برای آن دسته از ورزشکارانی که قصد دارند، لاغر شوند یک دستور طلایی عالی و مقوی را پیشنهاد می‌کنیم. آب لیمو تازه با ویتامین سی که در خود دارد، موجب سوزاندن چربی در بدن می‌شود، اسیدهای آمینه و مواد معدنی این ماده مؤثر، در نهایت به سوخت و ساز بدن کمک شایانی می‌کنند.

به شما ورزشکاران عزیز پیشنهاد می‌نماییم که آب لیمو، عسل و مقداری دارچین را در آب ولرم حل کرده و بنوشید. در حین ورزش کردن با این معجون سرعت سوخت و ساز بدنتان نیز چندین برابر می‌گردد و در نهایت کاهش وزن اتفاق می‌افتد.

ترکیب شیر و عسل چه نقشی در ورزشکاران بدنسازی دارد؟

پزشکان و متخصصان تغذیه همیشه بر مصرف شیر و عسل با یکدیگر تاکید دارند. زیرا این معجون سرشار از آنتی اکسیدان، کلسیم، منیزیم، ویتامین، پروتئین و بسیاری دیگر از مواد مغذی و معدنی است که برای سلامتی اهمیت ویژه‌ای دارند. اما امروز ما قصد داریم برای ورزشکارانی که در رشته بدنسازی به فعالیت می‌پردازند، نکاتی را لیست کنیم.

 

شیر و عسل در بدنسازی

 

خواص عسل برای ورزشکاران به همراه شیر چندین برابر افزایش می‌یابد. تحقیقی که در آزمایشگاه ورزش و تغذیه دانشگاه ممفیس صورت گرفت، نشان داد، زمانی که ورزشکاران در حین تمرین یا قبل و بعد آن، از این معجون خاص و منحصر به فرد استفاده کنند، با افزایش استقامت بدن، سلامت استخوان، خواب راحت، درمان نقرس، کاهش استرس و … روبرو خواهند شد.

با توجه به اینکه مصرف عسل در تقویت سیستم ایمنی بدن نیز تأثیرات مثبتی دارد، ورزشکاران دیگر دچار بیماری و بی‌خوابی و سرماخوردگی و … نمی‌شوند که بحث سلامتی برای افراد ورزشکار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. پس اگر می‌خواهید در حین ورزش کردن از سلامت کافی نیز برخوردار باشید به این توصیه‌های گراوان توجه کنید.

کلام آخر

بحث سلامتی و تغذیه ازجمله مهم‌ترین موضوعات مورد بحثی است که در میان همه ورزشکاران و مربیان وجود دارد و اهمیت ویژه‌ای به آن‌ها داده می‌شود. امروز ما در این مقاله یکی از مواد غذایی پرکاربرد و مقوی را به شما عزیزان پیشنهاد نمودیم که مطمئناً در طول تمرین با مصرف آن به خوبی تمام این گفته‌ها برایتان ثابت می‌شود. فراموش نکنید که برای دریافت انرژی لازم و کربوهیدرات کافی بدن شما به موادی همچون عسل نیاز دارد. به همین خاطر ما به شما عسل طبیعی و ارگانیک گراوان را معرفی می‌کنیم تا همیشه تندرست و سلامت باشید.

 

 

:محصولات مرتبط با بدن سازی

عسل آویشن

عسل چهل گیاه

عسل خودبافت

گرده گل 

:مقالات مرتبط

خواص عسل ، معجزه­ای شگفت ­انگیز

درمان بیمار‌ی‌ها با معجزات و خواص دارویی عسل

پیج ما را در اینستاگرام دنبال کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *