خواص عسل آویشن و مزایای معجزه گر آن | عسل مطمن گراوان

خواص عسل آویشن

یکی از مهمترین خواص عسل آویشن ،درمان سرفه و گلودرد است.این عسل، به دلیل خاصیت آنتی‌باکتریالی زیادی که دارد در تولید انواع شربت‌های خلط آور مورد استفاده قرار می‌گیرد.البته مصرف طبیعی عسل،به سادگی نیز باعث می‌شود که یک لایه محافظتی که از مواد مغذی موجود در عسل تشکیل شده است، در گلو شکل بگیرد و از سوزش و درد گلو جلوگیری کند.

 

مختصری درمورد گیاه آویشن :

آویشن یکی از گیاهان علفی با ساقه های کرکدار و از خانواده نعناع است که معمولاً در قسمت‌های مرکزی و غرب ایران رشد می‌کند و از قدیم‌الایام، در طب سنتی ایران بسیار مورد استفاده قرار گرفته شده است.این گیاه برای مصارف درمانی،از قدرت بسیار بالایی برخوردار است و از خانواده گیاهان گرم است که در صنایع غذایی ،دارویی، بهداشتی و آرایشی استفاده های زیادی دارد. از قسمت‌های گل سر شاخه و برگ خشک آن بیشتر مورد استفاده‌های دارویی قرار می‌گیرد و خواصی مثل تقویت معده، کمک به هضم غذا، درمان سیاتیک، ضدعفونی‌کننده، خون‌رسانی، تقویت پوست و مو، تقویت نیروی جنسی، درمان درد رحم و ایجاد نشاط و درمان‌هایی از این قبیل را به دنبال دارد.بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که خواص عسل آویشن نیز با توجه به گیاه آن بسیار زیاد است.

گیاه آویشن گیاهی سرشار از روغن‌های درمانی می‌باشد که علاوه بر اینکه این روغن‌ها باعث ایجاد طعم و عطر بسیار مطبوعی در آویشن می‌شوند؛اثرات ضد میکروبی و ضد قارچی بسیار زیادی را نیز به همراه دارند.عسل تولید شده از گیاه آویشن نیز دارای بوی بسیار قوی است که نشان دهنده ترکیبات بسیار مهمی است که در آن موجود می‌باشد یکی از خواص بسیار مهمی که عسل آویشن دارد،این است که حاوی یک ماده به نام پراکسید هیدروژن است که خاصیت آنتی باکتریالی بسیار زیادی دارد و معمولاً برای جلوگیری از گسترش و شیوع باکتری‌ها،از این ماده استفاده می‌شود.

طعم عسل آویشن :

این عسل رایحه تندی دارد و به خاطر عطر و بوی تندی که گیاه آویشن دارد می‌توان گفت که شیرینی آن متوسط است و طعم بسیار ماندگار و خوبی دارد.

عطر و بوی عجیبی دارد و گاهی مثل بوی میخک که گاهی فلفل است طعم و مزه آن، غلیظ و شدید است.

یک روش  مصرف عسل آویشن :

بهترین روش مصرف عسل آویشن این است که آن را با آب ولرم مخلوط کرده و آب یک لیموترش تازه را به آن اضافه کنند یکی از بهترین شربت های طبیعی که می توان مورد استفاده قرار داد این شربت است که خاصیت ضد سرطانی و ضدعفونی کننده دارد و به میزان بسیار زیادی ویتامین c در این شربت موجود می باشد.

مواردی از خواص عسل آویشن :

خواص مهم گیاه آویشن باعث می شود که عسل تولید شده از این گیاه خاصیت ضد باکتری داشته باشد ph اسیدی و رطوبت بسیار کم این گیاه است که این خاصیت هر دو باعث کاهش میزان عفونت می‌شوند و در حقیقت هر دو خاصیت ضد باکتری دارند عسل آویشن در حقیقت، یکی از بهترین داروهایی است که برای عفونت های تنفسی که در اثر سرماخوردگی بوجود می‌آید و همچنین آنفولانزا، سینوزیت و بیماری‌هایی از این قبیل مورد استفاده قرار می‌گیرد و مشکلاتی از قبیل زخمی گلو که در اثر عفونت های این بیماری‌ها به وجود می‌آید یا از دست دادن اشتها یا سرفه های زیاد را از بین می‌برد.

 

 

  • درمان سرفه و گلودرد :

یکی از مهمترین خواص عسل آویشن درمان سرفه و گلودرد است.این عسل، به دلیل خاصیت آنتی‌باکتریالی زیادی که دارد در تولید انواع شربت‌های خلط آور مورد استفاده قرار می‌گیرد.البته مصرف طبیعی عسل،به سادگی نیز باعث می‌شود که یک لایه محافظتی که از مواد مغذی موجود در عسل تشکیل شده است، در گلو شکل بگیرد و از سوزش و درد گلو جلوگیری کند.

  • خواص عسل آویشن

    در تنظیم سیستم ایمنی بدن :

از خواص عسل آویشن می توان به تاثیر آن در تقویت سیستم ایمنی بدن  اشاره کرد.عسل آویشن نیز همانند دیگر عسل ها که مقدار زیادی گرده گیاهی در آن موجود می باشد می توان تشخیص داد که به دلیل وجود همان گرده ها خواص تنظیم کننده سیستم ایمنی بدن را به همراه دارد به این معنی که گرده ها باعث افزایش گلبولهای سفید خون می‌شوند و که این گلبولها در حقیقت بهبود بخشنده سیستم ایمنی بدن هستند.

البته نکته که اینجا باید مدنظر داشته باشیم این است که دانه‌های گرده های که در اثر است می‌تواند برای سیستم ایمنی بدن،مضر هم باشد به این معنی که این گرده‌ها، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند و در کسانی که سیستم ایمنی بدن آنها بیش فعال هستند ممکن است باعث ایجاد حساسیت شود بنابراین باید برای مصرف آن احتیاط لازم را داشته باشیم.

 

  • بهبود التهاب روده :

یکی دیگر از خواص عسل آویشن ، ایجاد یک لایه ضد التهاب ،بر روی روده می‌باشد که این نیز به دلیل مقدار زیاد چربی‌ موجود در آویشن می‌‌باشد که باعث نرم شدن روده‌ها می‌شود.

  • تقویت اعصاب :

عسل آویشن در مورد دیگر نیز باعث تقویت مغز و اعصاب می‌شود.این عسل به دلیل داشتن مقادیر زیادی ویتامین D می‌باشد چرا که این نوع ویتامین،منبع بسیار بزرگ و غنی از فسفر و کلسیم است که در درمان افسردگی تاثیر زیادی دارد و  برای کنترل اعصاب بسیار مناسب است.

  • درمان و تقویت معده با خواص عسل آویشن :

معده یکی از اعضای بسیار مهم بدن است که در معرض بیماری‌های زیادی قرار دارد و به دلیل حساسیت جایگاه آن باید تغذیه سالمی داشته باشیم. از خواص عسل آویشن برای معده این است که  این عسل  به دلیل دارا بودن مواد معدنی و آنزیم‌های زیادی که در آن موجود می‌باشد،باعث درمان زخم معده می‌شود و همچنین باعث نرم شدن دیواره درونی معده شده و از درد معده جلوگیری می‌کند.

  • درمان زخم با خواص عسل آویشن :

یکی دیگر از خواص عسل آویشن ،درمان و التیام سریع زخم می‌باشد.این عسل یه دلیل خاصیت ضد قارچ و ضد باکتری که دارد به سرعت به درمان زخم و بهبود و حتی زخم‌های سوختگی، کمک می‌کند.

عسل آویشن با خواصی که دارد،رطوبت را از قسمت زخمی بدن به خود جذب کرده و عفونت و باکتری را از آن دور می‌کند و باعث بهبود هر چه سریعتر زخم می‌شود.

نتیجه گیری :

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که آویشن از قدیم‌الایام در طب سنتی ایران جایگاه خاصی داشته است و ارزش دارویی آن بسیار زیاد بوده است و همچنین برگ و گل و روغن آن در درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گرفته است می‌توان گفت که عسل این نوع گیاه خاصیت های منحصر به فردی دارد و برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.و نیز اینکه، عسل یک ماده غذایی و دارویی به حساب می آید و خواص زیادی دارد و این که متعلق به کدام گیاه باشد خواص درمانی آن با هم متفاوت است. به تبع نتیجه خاصیت درمانی آن نیز متفاوت است.عسل آویشن نیز خواص درمانی خاص خود را دارد و برای  درمان بیماری‌های زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *