۶ خاصیت عسل طبیعی که حتما باید بدانید ؟

خاصیت عسل

عسل یک مایع شیرین و گوارا که توسط زنبور عسل از شهد گل ها تولید می شود . بسته به نوع گیاه و شهد آن دارای طعم و عطر و رنگهای متفاوتی هستند و خاصیت عسل متفاوت و عسل هر گیاهی دارای خاصیت ها دارویی آن گیاه است .

عسل به دو صورت خام و پاستوریزه در بازار ها وجود دارد . عسل خام از کندو برداشت می شود و به طور مستقیم هنگام برداشت و بسته بندی می شود و اماده عرضه می گردد در این روند عسل کاملا سلامت است و دارای مقدار کمی از بره موم ، موم و گرده است . عسل خام به دلیل وجود گرده به بهبود آلرژی فصلی کمک فراوانی می کند و این حساسیت را به مرور از بین می برد  اما عسل پاستوریزه عسلی است که برای حذف ناخالصی ها یک سری فعالیت های مخربی چون حرارت دادن و چرخاندن زیاد در محفظه های گرم و سرد کردن سریع  و گرفتن موم وگرده و….. انجام میشود که کیفیت و خاصیت عسل را کاهش می دهد و جوابگوی نیاز های دارویی بدن نیست .

۶ خاصیت عسل طبیعی :

۱- درمان سریع زخم ها و سوختگی :

از قدیم عسل طبیعی را برای سرعت بخشیدن به بهبود درمان سوختگی و جراحت با درجات مختلف استفاده شده و عسل طبیعی محل آسیب دیده را می پوشاند و ایزوله می کند و مانع از تماس محل آسیب دیده با رطوبت و آلودگی های موجود در هوا می شود و از جهت دیگر  کلیه مواد قندی و ویتامین ها و پروتین ها و آنزیم های مورد نیاز برای بهبود سریع تر برای زخم و سوختگی را در خود دارد و جراحت و زمان بهبود را کاهش و کیفیت درمان را افزایش می دهد .

خاصیت عسل

بررسی ای که در کتابخانه کاکرین منتشر شد نشان داد که عسل طبیعی یا عسل خام می تواند سوختگی ها را بهبود ببخشد . نویسنده اصلی مقاله گفت که “عسل طبیعی ارزان تر و سریع تر از سایر دارو ها ، به ویژه آنتی بیوتیک های خوراکی اثر می گذارد را و هیچ گونه عوارض جانبی ندارد و همچنین یک مطالعه منتشر شده در بیماری های عفونی ، نتیجه گرفت که اعمال عسل  پزشکی به زخم های بیماران دیالیز ، بیشتر از آنتی بیوتیک های معمولی ،موثر بوده است .

 

نکته : هرگز به کودکان زیر یک سال عسل ندهید زیرا ممکن است باعث مسمومیت بوتولیسمی شود که یک نوع بیماری نادر و خطرناک مسمومیت غذایی است.

۲- کاهش مدت زمان اسهال :

بر اساس تحقیقات که روی خاصیت عسل انجام شده ، مشاهده شده است  که شدت و مدت اسهال را کاهش می دهد , عسل با افزایش پتاسیم و مصرف آب به بهبود اسهال کمک می کند.

تحقیقات انجام شده در لگوش، نیجریه، نشان می دهد که  پاتوژن ها عامل ایجاد اسهال در بدن هستند و عسل طبیعی با بلوک کردن اقدامات پاتوژن ها اسهال را رفع می کند و اثرات آن را از بین می برد .

۳- جلوگیری از رفلاکس اسید معده :

طبق تحقیقات , عسل می تواند جریان رو به افزایش اسید معده و غذا های هضم نشده را با پوشاندن دیواره های معده مری و معده کاهش دهد و خطر ابتلا به بیماری رفلاکس معده (GERD) از بین می برد , رفلاکس معده (GERD) می تواند باعث التهاب، رفلاکس اسید و سوزش سر دل شود.

خاصیت عسل

۴ – مبارزه با عفونت:

در سال ۲۰۱۰، دانشمندان مرکز پزشکی علمی دانشگاه آمستردام در مجله پزشکی FASEB Journal  گزارش دادند که عسل به وسیله پروتئینی به نام  Defensin-1 باکتری های که عامل ایجاد عفونت هستند را نابود می کند .

پروتین  Defensin : این پروتین ها سرشار از پتاسیم هستند یکی از بزرگترین خانواده های پپتید های ضد میکروبی هستند و پپتیدهای Defensin اساسا آنتی بیوتیک های طبیعی باستانی با فعالیت ضد میکروبی علیه طیف وسیعی از میکروارگانیسم های مانند باکتری گرم مثبت و گرم منفی، قارچ و برخی از ویروس هاست .

خاصیت عسل

مطالعات اخیر در مجله اروپایی میکروبشناسی بالینی و بیماریهای عفونی نشان داد که یک نوع خاص عسل، به نام عسل مانوکا ، می تواند به جلوگیری از جدا شدن باکتری های کلستریدیوم دیفیسیل در بدن کمک فراوانی می کند و این باکتری عامل ایجاد اسهال شدید است.

نکته : بیش از ۹۰ درصد از موارد عفونت به کلستریدیوم دیفیسیل پس از درمان یا در حین درمان با آنتی بیوتیک رخ می‌دهد. کلیندامایسین، سفالوسپورین‌ها و پنی سیلین‌ها بیشترین آنتی بیوتیک‌های مرتبط با عفونت به کلستریدیوم دیفیسیل هستند، علاوه بر استفاده از آنتی بیوتیک، موارد عفونت کلستریدیوم دیفیسل به دنبال مصرف داروهای کنترل کننده اسید معده نیز ایجاد می‌شود.

باکتری استافیلوکوک مقاوم به متی سیلین که بطور اختصار به آن (MRSA) گفته می‌شود عامل انواع مختلفی از عفونت‌های مقاوم به آنتی بیوتیک است در یک تحقیق تاثیر مثبت و حیرت انگیز تاثیر خاصیت عسل بر این باکتری ها ثابت شده است و به کاهش عوارض ان کمک شایانی میکند

مطالعه دیگر که در مجله پزشکی کودکان به نام Pediatrics منتشر شد، که عسل را با مسکن ها در درمان شبانه کودکان مبتلا به سرفه مقایسه کرد ، نشان داد که عسل علائم سرفه شبانه کودکان و مشکلات خواب به علت عفونت تنفسی فوقانی (URI)  آنها بسیار موثر است . عسل یک درمان کامل برای سرفه و مشکلات خواب در ارتباط با URI در دوران کودکی است .”

۵ – خاصیت عسل در کاهش علائم سرماخوردگی و سرفه :

مطالعه سال ۲۰۰۷ در کالج پزشکی ایالات متحده نشان داد که عسل باعث کاهش سرفه در شب و بهبود کیفیت خواب در کودکان مبتلا به عفونت تنفسی فوقانی می شود که به میزان بیشتر از داروهای ضد مانند سرفه دکسترومتورفان می باشد و همچنین سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه می کند که عسل به عنوان درمان سرفه طبیعی استفاده شود و از طرفی آکادمی کودکان آمریکا نیز عسل را به عنوان یک درمان اصلی برای سرفه شناخته است .

خاصیت عسل

۶ – عسل یک جایگزین عالی به جای شکر :

عسل یک جایگزین ایده آل برای قند در رژیم غذایی خانوار است . شکر یا همان ساکارز در رژیم غذایی یک ماده  بدون هیچ گونه ارزش غذایی است . این می تواند منجر به افزایش وزن بدن و در مصرف مداوم منجر به افزایش احتمال ابتلا به فشار خون بالا و دیابت می شود اما عسل را می توانید با خیالی آسوده به مواد غذایی و نوشیدنی ها اضافه کنید و از خواص دارویی قدرتمند آن استفاده کنید و طعم شیرین و گوارای عسل را بدون هیچ اثر منفی بر سلامت بدن بچشید .

 

 

 

 

۱ دیدگاه برای “۶ خاصیت عسل طبیعی که حتما باید بدانید ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *