آیا عسل طبیعی شکرک می زند؟!

شکرک

در جواب این سوال باید گفت خیر !

زیرا عسل شکری شکرک می زند و عسل طبیعی رس می بندد .

شکرک
شکرک

متاسفانه الان مدتی است که در کانال ها و سایت ها عنوان می شود که عسلی که شکرک بزند عسل مرغوبی محسوب خواهد شد و این رخداد دلیلی برای کیفیت بالای عسل معرفی می شود البته ناگفته نماند بعضی از دوستان رس زدن را با شکرک بستن عسل برابر می دانند یعنی اینکه زمانی که یک عسل کاملا مرغوب رس می بندند ان را شکرک قلمداد می کنند و از جهتی دیگر یک عسل شکری هم شکرک می زند پس تفاوت شکرک عسل طبیعی با عسل شکری چیست ؟

مصرف کنندگان در این مرحله گیج می شوند چون هم عسل طبیعی و هم عسل شکری , شکرک می زند پس تفاوتشان در چیست ؟ اینجا است که باید ما واقعیتی به نام رس زدن عسل طبیعی را یاداوری کنیم و شکرک زدن مربوط به عسل نامرغوب و شکری ( عسلی که با اب شکر دادن به زنبور عسل  توسط زنبور تولید شده است ) است ما با ایجاد این تفاوت مانع سواستفاده بعضی از افراد سود جو  و مانع بد بین شدن مردم به کریستالی شدن عسل ها می شویم.

 

قبلا به دلیل عدم اطلاع رسانی عرضه کنندگان و تولیید کنندگان عسل و قبول نکردن کریستالی شدن و رس بستن عسل زنبور دیده از جانب مردم خیلی از تولیدکنندگان و مغازه دارها مجبور بودن با حرارت دادن عسل مانع از رس بستن و شکرک زدن عسل تا مرحله خرید و مصرف , مصرف کننده شوند و کریستالی شدن عسل را به تاخیر بیاندازند .

گاهی حرارت دادن زیاد عسل . باعث می شود عسل  تمامی ویتامین ها و خواص طبیعی و درمانی خود را از دست داده و در بعضی موارد به دلیل نابودی انزیم دیاستاز و ماده ای به شدت سرطان زا به نام هیدروکسی متیل فورفورال تولید می شود عسل به جای اینکه درمان باشد به بلا و مصیبت تبدیل می شود حال حاضر به دلیل اطلاع رسانی خیلی از همکاران در رابطه با عسل رس بسته و کریستالی این مسله خوشبختانه فرهنگ سازی شده و تا حدی توانسته اند مانع حرارت دهی عسل و از بین رفتن خواص ان و سرطان زا نشدن عسل ها و افزایش سطح اگاهی مردم نسبت به این مسله شوند و جای تشکر است .

در ادامه می خواهیم این مطلب را باز کنیم و ثابت کنیم شکرک بستن عسل دلیلی محکم و کافی بر مرغوبیت عسل نیست .

 

من سه سوال دارم از تمامی این عزیزان که شکرک بستن عسل را نشانه مرغوبیت می دانند :

سوال اول: چه نوع عسل هایی شکرک نمی زنند ؟

جواب این عزیزان این است که عسل هایی که خیلی حرارت داده شده اند و عسل صنعتی یا دست ساز یا اصطلاحا زنبور ندیده که با ذوب کردن شکر با حرارت بالا توسط دستگاه ذوب کن و با اضافه کردن اسانس گیاهان مختلف ان ها را خوش عطر کرده و مایعی مذاب و شیرین و خوش طعم تولید می شود و با بسته بندی شیک به بازار عرضه می کنند و سلامت انسان ها را به خطر می اندازند و در نهایت سبب بروز بیماری دیابت و سرطان و نابودی کبد ودیگر اندام های حیاتی و حرکتی بدن می شوند؟

پس تا اینجا فهمیدیم در جهان فقط عسل های صنعتی یا زنبورندیده و حرارت دیده شکرک نمی زنند .

 

سوال دوم : طبق گفته بالا پس چه عسل های شکرک می زنند؟

جواب :کلیه عسل های وحشی و طبیعی

 

سوال سوم : تکلیف عسل شکری یا تغذیه شده با اب شکر چه میشود ایا این عسل های شکری هم شکرک میزنند ؟

این جاست که هیچ جوابی برای شما ندارند .

 

واقعیت این است هر چقدر شما به زنبور عسل , اب  شکر بدهید در نهایت یک عسل شکری تولید می کنید و اگر این عسل در محیط سرد ( دمای بین 5 و 20 درجه سانتی گراد) قرار بگیرد شکرک می زند.

کریستالی و رس بستن  عسل فقط دو مسله را مشخص می کند :

1 عسل حرارت زیاد ندیده

2 عسل زنبوردیده هست و توسط زنبور تولید شده است

و شکرک بستن عسل مرغوبیت عسل را تایید نمی کند چون یک عسل تمام شکر خورده هم شکرک می زند.

علت این مسله چیست ؟ عسل به دلیل وجود انزیم دیاستاز که در معده عسلی زنبور عسل ( کیسه ی عسل دان ) به عسل داده می شود و این انزیم در تمامی عسل های  وحشی و طبیعی و شکری دیده میشود و عامل کریستالی شدن عسل می باشد و اگر عسل در جای سرد نگه داری شود ( معمولا دمای 14 درجه ) کریستالی شدن عسل اغاز می شود و اگر دارای ناخالصی های چون ذرات ریز گرده و موم و بره موم باشد بر سرعت شکرک زدن و رس بستن می افزاید  پس همه عسل های زنبور دیده باید شکرک بزنند چون توسط زنبور تولید شده و پس حتما انزیم دیاستاز در ان ها وجود دارد .

 

 

دوستان ومصرف کنندگان عزیز متوجه شدید که تمامی عسل های زنبوردیده کریستالی میشوند اما واقعیتی که وجود دارد این است که عسل طبیعی و وحشی رس می بندد و عسل های شکری نامرغوب شکرک میزنند و رس و شکرک دو عمل کاملا متفاوت می باشند با خصوصیاتی ظاهری متفاوت و قابل تشخیص که در ادامه مورد بحث قرار میگیرد .

 

8 تفاوت رس بستن با شکرک زدن عسل :

شکرک
شکرک

1 – رس بستن مربوط به عسل طبیعی است اما شکرک بستن مربوط به عسل شکری .

2 – رس بستن حالت نرم و کرم مانند ( شبیه رغن نباتی جامد یا کرم کارامل) دارد در برخی مواد دارای دانه ها ترد و نازک است ولی شکرک بستن حالت سفتی دارد و دانه های شبیه به دانه شکر هستند حین مصرف زیر دندان صدا می دهد.

3 – عسل رس به محض ورود به دهان با بزاق و گرمی دهان اب میشود اما عسل شکرک زده نیاز به جویدن دارد و به زور باید با بزاق دهان مخلوط کرد و زمان بیشتری جهت اب شدن نیاز دارد.

4 – رس بستن در برابر برش سطحی مقاومت ندارد اما شکرک  مقاومت میکند و قاشق را به خود می گیرد به گونه ای که اگر نوک یک قاشق را به صورت کاملا اهسته روی سطح یک عسل رس بسته بکشید خیلی راحت برش می خورد مثل برش کره حیوانی و دربرابر قاشق مقاومت نمی کند ولی عسل شکرک بسته در برابر فشار قاشق مقاومت کرده و حالت چسپناک و سختی برای حرکت قاشق ایجاد می کند  و باید فشار زیادی به قاشق وارد کرد تا بتوان تکه ای از ان جدا کرد

5 – عسل رس حالتی شبیه به روغن نباتی جامد دارد اما شکرک حالتی شبیه به خمیر مجسمه سازی کودکان یا

6 – در دمای معمولی ( بین 5 تا 20 درجه  و مناسب ترین دما دمای 14 درجه است ) عسل طبیعی به صورت کاملا یکنواخت در تمام نقاط ظرف کدر و کریستالی می شود یا این کدر شدگی از ناحیه پایینی شروع میشود و رس می بندد و به سمت بالا می اید اما معمولا (و نه همیشه) شکرک بستن عسل از بالا شروع می شود

 

7 – که در یک حجم ثابت عسل شکرک بسته از عسل رس بسته به دلیل وجود ساکارز زیاد سنگین تر و فشرده تر است.

8 – هنکام میل کردن عسل رس بسته , معطر و سبک بوده ولی شکر; زده بیشتر طعم شیرینی سنگینی را در دهان ایجاد می کنند .

شکرک
شکرک

نکته : معمولا در عسل های کیفیت متوسط یا عسل که نتیجه مخلوط کردن عسل طبیعی و عسل شکری هستند هم رس می زنند و هم شکرک یعنی اینکه عسل طبیعی کرم مانند می شود و عسل شکری دانه ها سفت خودش را ایجاد می کند یعنی پدیده ای شبیه به مخلوط دانه های شکر و عسل  حاصل می شود.

دوستان عزیز متوجه شدین که شکرک زدن عامل مرغوبیت عسل نیست بلکه رس بستن یکی از نشانه های مرغوبیت عسل اصیل است تفاوت های ظریفی بین این دو پدیده وجود دارد که باید به ان ها توجه کرد در کشور های اروپایی صبر می کنند عسل ها کامل رس بزنند و بعدا خریداری می کنند و با کمی دقت در عسل بررسی کرم مانند بودن ان و دیگر عوامل بالا اقدام به خرید یک کالای مرغوب می کنند و نیازی به سوگند خوردن به حضرت عیسی مسیح و ازمایش ها گران قیمت نیست و اگر اکثر مردم ما هم  اگاه شوند نسبت به این مسله حجم زیادی از بازار عسل ها شکری و صنعتی بسته می شود و اکثر زنبوردار ها عسل مرغوب تولید می کنند چون جامعه به اندازه کافی اگاه شده و پذیرای عسل بی کیفیت نیست .

ما به عنوان مرجع عسل اصیل ایران واقعیت های دنیای عسل را برای شما عزیزان ازادانه و کاملا بی طرف مطرح می کنیم و براساس این اطلاعات به شما عزیزان عسل باکیفیت عرضه خواهد شد .

با تشکر از شما که پذیرای این مطلب بودید

 

                                                                                         مهندس اسماعیلی

                                                                                        عسل طبیعی گراوان کردستان

 

 

 

 

 

11 دیدگاه برای “آیا عسل طبیعی شکرک می زند؟!

 1. افشار گفته:

  بسیار جالب بود برای من. چون چند روز پیش رفتم فروشگاه برای خرید عسل.در تورونتو.گرانترین عسل را خریدم وقتی اوردم خانه تعجب کردم که عسل اصل است یا قلابی. از اینکه در بعضی از شیشه ها موم عسل وجود داشت برای فریب دادن مردم. من یکی از همان مارکها که برای نمونه موم درنشون گذاشته بود را خریدم ولی در این یکی موم نبود و همان مارک و همان شیشه و نوع عسل درونش بود ولی هر گونه امتحانی که در اینترنت سرچ کردم انجام دادم هیچ نشانه ای از شکرک زدن بوجود نیاورد. در یخچال هم گذاشتم ولی باز شکرک یا همان رس نبست. و مان شکل باقی ماند. در کانادا هم تقلب عسل زیاد هست چون تشخیص عسل واقعا سخته. من تا امروز فکر میکردم عسل هایی که شکرک و یا رس میبندن مرغوب نیستند.. اشتباهی که بسیاری از مردم میکنند. در فروشگاه های کانادا اجازه نمیدهند چیزی را امتحان کنید و یا سرش را باز کنید ببینید. فقط میشود از بیرون شیشه دید. به همین خاطر من گرانترین عسل را خریداری کردم. الان میبینم واقعا تغلبی است. بدبختی اینجاست که این تقلب در مراکز مهم و فروشگاه های معتبر و نامی انجام میگیره.خیلی مسخره است من فکر میکردم در این کشورها دیگه تقلبی رخ نمیدهد. ولی واقعا اینجا من تقلب بیشتر از جاهای دیگه دیدم. نه در مورد عسل در مورد بسیار ی از اجناس دیگر. تقلب زیاد انجام میشه.مثل روغن زیتون. که تشخیص انهم سخت میباشد. من زمانی که در ایران بودم. روغن زیتون زیاد مصرف داشتیم. و روغن زیتون را از فروشنده های خانگی که خودشان روغن میگرفتند میگرفتیم که بسیار روغن خوب و مفید بود ولی هیچ گاه دیگه از اون روغن نه دیدم و نه خواهم دید. طعم تلخی ان هنوز یادمه. و بوی خوش زیتون. ولی امروزه همه چیز تقلبی شده.

 2. رسول گفته:

  سلام وعرض ادب اطلاعاتتون واقعا مفید بود ما خودمون کندو داریم وعسل طبیعی تولید میکنیم ولی متاسفانه زیاد استقبال نمیشه چون بعد یه مدت میبنده وبا عرض تاسف برامون پس میارن وعسل بازاریو ترجیح میدن چون تشخیص عسل خالص سخته.با اطلاع رسانی که شما انجام میدهیدامیدوارم مردم عسل طبیعی رو از تقلبی تشخیص بدن.چون واقعا برای تولیدکننده عسل طبیعی که کلی زحمت میکشند در مقابل میگن عسلتون طبیعی نیست خیلی ناامید کننده است با تشکر از شما.

 3. جواد گفته:

  سلام، ممنون از توصیحاتتون، سؤالی که بنده دارم اینه که طبق فرمایشات شما آیا میشه عسلی را که رس نبسته را عسل نامرغوب دانست؟ و یا اینکه راهکاری برای تست رس بستن این گونه عسل ها وجود دارد؟ مثلا اینکه داخل یخچال گذاشت و ببینیم که رس می بندند یا خیر؟

  • سیروان فقه اسماعیلی گفته:

   سلام عزیز بستگی داره چه نوع عسلی باشد زمان رس بستن عسل های مختلف متفاوته مثلا عسل کلزا ده روز و عسل گون دوماه و عسل اقاقیا یک سال پس از برداشت رس میزند
   سریعترین شیوه برای رس بستن عسل های مختلف اینکه عسل ها را در دمای 14 درجه نگهداری شود این دما سریعترین دما برای رس بستن عسل هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *