بره موم چیست ؟ و معرفی تمام ترکیبات بره موم ؟| بره موم اسماعیلی

ترکیبات بره موم

بره موم ماده ای است که توسط زنبور عسل از رزین و برگ درختان و گیاهان تولید میشود و کاربرد های فراوانی هم برای زنبور عسل طبیعی و هم انسان دارد شهرت بره موم بیشتر برای ۴ اثر فوق العاده قدرتمند زیر است :

۱-  اثر انتی اکسیدانی

۲ – ضد عفونت

۳-  ضدالتهاب

۴-  ضد سرطان

در این مقاله به صورت تخصصی ترکیبات بره موم  را که منجر به این خواص دارویی میشوند را برای شما عزیزان بیان می کنیم :

ترکیبات بره موم: 

رزین و موم دو ترکیب عمده ی بره موم را تشکیل میدهند. انجام بررسیها و تحقیقات زیاد در دهه های اخیر به ترکیبات متعدد و پیچیده بره موم اشاره می کند.

در سال ۱۹۹۵، گرین وی در آکسفورد ۱۵۰ نوع از ترکیبات بره موم را شناسایی کرد. بررسی های تازه تر به شناسایی ۳۰ ترکیب دیگر انجامیده است. با بهبود و پیشرفت تجهیزات تجزیه ی شیمیایی، ابعاد بیوشیمیایی این ماده بیشتر مشخص می گردد و احتمال دارد که باز هم اجزای دیگری که تاکنون شناسایی نشده اند در آن یافت شوند. ترکیبات بره موم با توجه به منطقه و منبع جمع آوری آن توسط زنبورهای عسل متفاوت می باشد. عوامل متعدد دیگری چون فصل و زمان جمع آوری از فاکتورهای مهم تاثیر گذار در کیفیت آن است.

 پنج ترکیب اصلی موجود در بره موم را نشان میدهد:

۱- رزین ها ۴۵ تا ۵۵ درصد

۲ – موم و اسیدهای چرب ۲۵تا ۳۵ ذصد

۳ -روغن های فرار ۱۰ درصد

۴ -دیگر مواد آلی و معدنی  ۵ درصد

 

 

رزین ها  بخش اعظم فلاونوئیدها را تشکیل میدهند (شاید تا ۴۰ نوع) که همراه با تعدادی از فنول ها و اسیدها در این ماده یافت می گردند. بره موم دارای مقادیر بالایی از فلاونوئیدها می باشد و همین مواد است که بیشترین توجه پژوهشگرانی که در جستجوی موادی به اصطلاح «فعال» در بره موم هستند را به خود معطوف داشته است (یعنی آنهایی که بیش از همه گمان می رود مسئول بروز خواص دارویی باشند. برای بررسی عمیق تر نقش فلاونوئیدها زمانی به این موضوع باز می گردیم و آثار داروشناسی و فیزیولوژیک آن را مورد توجه قرار میدهیم.

اسیدهای چرب  موجود در بره موم، با موم زنبور عسل یکسان بوده، ولی برخی از آنها منشاء گیاهی نیز دارند. وقتی بره موم تصفیه می گردد، مومها عموما از آن جدا می شوند. با این همه آنها بخش جدایی ناپذیر و مهمی از بره موم به شمار می آیند و حاوی طیفی از عناصر ریزی هستند که گمان می رود در درمان سوختگیها اهمیت داشته باشند.

بررسیهای بالینی، با استفاده از  بره موم زنبور عسل برای درمان سوختگی ها، در بیمارستانی در جنوب انگلستان در حال اجرا است.

طیف روغنهای فرار  موجود در بره موم به گیاهان مورد استفاده زنبور عسل بستگی دارد. پتری دانشمند مجاری، روغنهای فرار جمع آوری شده از بره موم را با روغن های فرار صنوبر که منبعی از رزین مورد توجه زنبورهای عسل می باشد مقایسه کرده و بررسی های میکروبیولوژیک، فعالیت مشابهی را علیه برخی از باکتری ها و قارچها نشان داد.

مقدار اندک دانه ی گرده که در بره موم یافت می شوند، ترکیبات پروتئینی آن را تشکیل میدهند. گابریس محقق لهستانی، ۷۶ اسید آمینه متفاوت را در بره موم شناسایی کرده که مقدار آنها به بیش از ۱ درصد می رسید. از كل اسید آمینه های موجود، میزان آرژینین و پرولین جمعا به ۴۵٫۸  درصد می رسید. هفت اسید آمینه ی دیگر هم به مقدار کم موجود بودند. گابریس بر این باور است که توان بره موم برای ترمیم بافتها، مربوط به وجود آرژینین در آن است، زیرا این ماده در تحریک تولید اسید نوکلئیک نقش دارد. همچنین ۱۴ عنصر ریز معدنی در بره موم شناسایی شده است که از بین آنها، آهن و روی از همه فراوان تر هستند. دیگر کانیهای یافت شده شامل طلا نقره، منیزیم، جیوه و سرب می باشند. با انجام آنالیزهای شیمیایی بره موم در سال ۱۹۹۴ در کشور انگلستان مشخص شد، بره مومی که به مصرف کنندگان عرضه می گردید حاوی مقادیر زیادی سرب بوده است. در تفسیر و توجیه این آلودگی توسط آلاینده ها، موارد متعددی گفته شده که از جمله می توان به آلودگی های جوی و نیز استفاده از کندوهایی که با رنگ های حاوی سرب رنگ آمیزی شده اند، اشاره کرد. نکته ی قابل توجه دیگر این است که رزین میل ترکیبی بالایی با سرب دارد و حتی ممکن است آن را از بدن نیز جدا کند. فیلکس مورات” در کتابش تحت عنوان «بره موم شفابخش ,طبیعی,جاودان ) داستان جالبی راجع به این که چگونه سرب خورده شده از دود اتومبیل را می توان با نوشیدن شراب محلی به نام رتسینا از بدن پاک کرد، بیان می کند؟!

مورات شرح می دهد که وقتی حبه های انگور فشرده می شوند و شراب برای نخستین بار آغاز به تخمیر می کند، مقدار معینی از رزین تازه که از درختان کاج به دست می آید به دورن تغار تخمیر ریخته می شود، رزین موجود در رتسینا، میل به ترکیب با سرب و جيوه دارد، فلزات را جذب و آنها را به ترکیبات بی ضرر تبدیل می کند که از راه ادرار دفع می گردند.

در سال های اخیر بزرگترین کارخانه ی تصفیه بره بوم در آریزونا به منظور جدا کردن سرب و سایر فلزات سنگین از بره موم تاسیس گردید. در این تاسیسات با بهره گیری از فن آوری نوین سوپر کلوئیدال که شامل عبور بره موم مایع ستون حاوی رزین می باشد، استفاده شده است. ذرات سرب به شکل انتهایی جذب رزین می گردند. با وجود این شاید پرسش اصلی این باشد که آیا فلزاتی، مثل سرب که به نظر می رسد بره موم، آنها را جذب می کند، به منظور هدفی مثبت است یا این که این میل ترکیبی طبیعی به عنوان یکی از راههای طبیعی گردآوری سرب از محیط زیست عمل می کند.

سایر ترکیبات آلی موجود در بره موم شامل ستونها، لاكتون ها، کینونها، استروئیدهای اسید بنزوئیک، استرها، ویتامین ها و قندها می باشند. با شناسایی دقیق تر ترکیبات بره موم به اطلاعات موجود در زمینهی خصوصیات بیوشیمیایی و داروشناسی آن نیز افزوده می گردد.

 

ترکیبات فراوان زیاد دیگری در بره موم وجود دارند که هنوز کشف نشده اند و یا درحال کشف هستند . ترکیبات بره موم حاصل از گیاهان , خاصیت دارویی منحصر به فردی را به بره موم بخشیده اند که محققان در تلاشند بتوانند از این مواد در جهت درمان بیماری های دیگر کمک بگیرند و جهان را  به جای بهتری برای انسان ها  تبدیل کنند

شاد و سلامت و پیروز باشید

عسل طبیعی گراوان بزرگترین تولید کننده و تامین کننده بره موم با کیفیت در غرب ایران عزیز است و اماده همکاری با تجار و کلیه شرکت ها و سازمان ها می باشد جهت مشاوره و ارتباط با ما تماس بگیرید 

صادرات بره موم و صادرات عسل طبیعی و صادرات گرده گل و تامین کننده مطمن و سالم

سفارشات شما با بالاترین کیفیت ممکن پذیرفته میشود

مهندس اسماعیلی

۰۹۱۴۲۱۰۵۰۲۲ و ۰۹۱۴۲۶۴۹۶۶۸

گراوان مرجع مطمن خرید عسل و خرید بره موم ایران

پودر بره موم | عصاره بره موم | عصاره الکلی بره موم | عصاره ابی بره موم | بره موم سبز |کپسول بره موم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *